VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır?

VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır?

15239
Tor engelini aşmak için Tor'da bridge ayarları yapmak gerekiyor

Bilindiği gibi terör olayları, özel hayatın gizliliğini ihlal eden paylaşımlar ve benzer durumlarda Facebook, Twitter gibi bazı sosyal medya hesapları, Youtube ve benzeri video paylaşım siteleri engellenmektedir. Erişim engelleme işlemleri internet kullanıcılarını VPN servislerine yönlendirmekte, ancak Kasım ayında popüler pek çok VPN servisinin de engellemelerle karşılaşması üzerine kullanıcılar alternatif yollar aramaya başladı. Daha önceki bir yazımızda (bkz. VPN Engellemesine Çözüm: TOR) Tor’un VPN engellemelerine nasıl çözüm olduğunu anlatmıştık. Ancak ortaya çıkan Tor engeli de aşılması gereken bir sorun.

Tor VPN engellemelerine iyi bir çözüm yolu
Tor VPN engellemelerine iyi bir çözüm yolu. Ancak Tor engeli de aşılması gereken bir konu

Tor servisleri de engellendi

Engellemelere maruz kalan VPN servisleri arasında Tor da var. Windows ortamında Tor Browser kullanılarak erişilen Tor Ağı üzerinden internetteki her içeriğe erişilebilmektedir.

Ancak işlerini bu sosyal mecralar üzerinden yapan kişilerin hesaplarına erişim sağlaması da gerekebilmektedir.

Tor engeli nasıl aşılır?

Bu yazımızda sizlere VPN engellemesine takılan Tor’daki “bridge” ayarlarını yaparak VPN ve Tor engeli nasıl aşılır hazırladığımız video ile gösteriyoruz.

Videodaki içeriği özetleyecek olursak, Tor Browser’ı Windows 10 sistemine kurduktan sonra, direkt bağlantı yapmadan önce yapılandırma seçeneklerine girip, servis sağlayıcıların Tor’u engellediğini belirterek “bridge” (köprü) ayarlarından bağlantı için uygun bir köprü seçiyoruz.

Son olarak Tor’un dışında En İyi Ücretsiz VPN Önerileri istiyorsanız VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri yazımızı okuyabilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. işe yarıyor. saol kardeşim çok makbule geçti. 1 aydır internette her yerde arıyordum. kesin çözüm olmuş eline sağlık

  2. Tor engelli olduğu için zaten Tor’un sitesine de girilemiyor. Tor Browser’ı nasıl edineceğiz? İndirebilsek ayarları da yapacağız.

BİR CEVAP BIRAK