VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri

VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri

En İyi Ücretsiz VPN Önerileri

26522
VPN Engellendi

Son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden konular nedeniyle internet bağlantısında ciddi sorunlar yaşanmakta. Daha önceleri bu tip erişim engellemeleri karşısında en iyi VPN programları ile erişilebilen Facebook, Twitter ve Youtube gibi popüler sitelere sürekli erişim kısıtlamaları geliyor. Hatta bazı popüler sitelere bırakın VPN ile erişmeyi hiçbir şekilde erişilmesin diye yurtdışından ülkemize gelen trafiğinin bile engellendiği haberleri yayılıyor. Yine İnternet Servis Sağlayıcıların (İSS) bazı durumlarda internette throttling (band genişliğini daraltma) yaptığı ya da interneti yavaşlattıkları bile konuşuluyor.

vpn-carpi
Türkiye’de VPN’ler Engellendi

Bu sebeple son günlerde kullanıcılar tarafından VPN programları çalışmıyor şikâyetleri gelmeye başladı. Bu şikayetlerin ardından engellenen VPN listesi ortaya çıktı. Buna göre Tor Project, Hotspot Shield, HMA, ZenMate, Psiphon, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access, Express VPN, IPVanish ve NordVPN gibi popüler VPN hizmetlerinin İSS’lerce engellenmesinin istendiği anlaşıldı. Bu karardan sonra kullanıcılar VPN engelini aşma ve VPN engeli kaldırma yöntemlerine başvurarak en iyi ücretsiz VPN programı arayışına başladılar.

VPN Nedir, Ne işe Yarar?

VPN, İngilizce Virtual Private Network’ün kısaltmasıdır ve Sanal Özel Ağ anlamına gelir. Kısaca sizi yurt içinden değil de farklı bir ülkeden internete eriştiriyormuş gibi hizmet sunar. Böylece internette girdiğiniz sitelerin bilgisi, coğrafi konumunuz ve IP adresinizin gizlenmesini sağlanır. VPN’ler yüzlerce firma tarafından ücretli ya da ücretsiz olarak sunulur.

vpn-nedir-vpn-zararlimidir
VPN: Sanal Özel Ağ

VPN Engellemek Mümkün Mü?

Şimdilik bu soruya hayır diyeceğiz. Çünkü VPN Şirketleri L2TP/IPsec, PPTP, SSTP, SSH veya OpenVPN gibi bir takım protokoller sayesinde hizmet sunarlar. Yaşadığımız bu son olayda ise İSS’ler kendilerine gelen talimat doğrultusunda VPN protokollerinden bazılarını (PPTP ve L2TP) engelleyerek bu protokolleri kullanan bazı VPN servislerini engellediler. Zaten geçmişte Microsoft ve Apple şirketleri de PPTP ve L2TP protokollerini güvenli bulmadıklarını ifade etmişlerdi.

Ancak VPN şirketleri birçok farklı protokol kullandıkları için şimdilik VPN servislerinin tamamen önüne geçmek biraz zor görünüyor. Zor diyoruz zira bilişim dünyasında %100 garanti diye bir şey yoktur. Örneğin ağırlıklı olarak ticari sırlar ya da finansal servislerin kullanıldığı OpenVPN gibi protokollerin kullanıldığı yada özel kiralık hatların bulunduğu noktadan noktaya devrelerin (P2P) VPN servislerinin kapatılması pek mümkün değil.

VPN Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

eniyivpn
En İyi Vpn Hangisi?

Gerçekten en iyi VPN’i seçmek, hangi VPN’i kullanacağımıza karar vermek biraz zordur. Çünkü her VPN servisi aynı değildir. Bazı VPN’lerin aylık ücretleri çok ucuz hatta bedavayken tüm internet hareketlerinizi kayıt altına alıp birilerine satabilirler. Bazı VPN’ler ise 500 MB gibi kota sınırı getirmekte, düşük hız sunarak bağlantınızı yavaşlatmaktadırlar. Bazı VPN’ler ise reklamlarla kendilerini en iyi VPN şirketi gibi gösterirken sundukları hizmet çok kötü olabilir. Güvenlik derseniz bilişim dünyasından hiç kimsenin size %100 garanti veremeyeceğini bilmenizi isteriz.

Kaliteli VPN servisleri ise bağlantınızı güvenli hale getirdiği gibi kaliteli alt yapıları sayesinde erişim sorununuzu yada Online Oyun Oynama bağlantı hızınız (Ping) gibi isteklerinizi artırabilirler. Torrent indirme hızınızı artırıp hatta port açma ve yönlendirme gibi sorunları ortadan kaldırabilirler. Ayrıca bazı VPN’leri telefon, tablet, pc gibi tüm internet cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Özetle VPN seçerken yukarıdaki özelliklere dikkat etmelisiniz.

Peki En iyi VPN Hangisi?

arada-yontemler
VPN’le Engelleri Aşın

Kullanacağınız VPN’nin hizmet kalitesi, güvenilir olması, fiyat-performans dengesi, bağlantı hızı, kolay kullanımı, sunucu lokasyonu, IP adresi sayısı ve en önemlisi ülkemizde engelli olmaması en büyük tercih sebepleri olacaktır. Bu arada bazı sitelerde Hotspot Shield, HMA, ZenMate, TunnelBear, Express VPN ve Opera tarayıcısının VPN eklentisinin çalıştığı, Tor Project’in ise çalışmadığı söylenmiş ancak bunlar doğru değil.

Yukarıdaki kriterlere göre En İyi VPN Tavsiyeleri’miz şunlar olacaktır.

EN İYİ ÜCRETSİZ VPN TAVSİYELERİ

1) CyberGhost VPN 6

Listemizin başında farklı ülke seçenekleri ve hızı ile en başarılı VPN uygulaması olan CyberGhost VPN 6 yer alıyor. Son engelden etkilenmeyen CyberGhost VPN’nin mobil uygulaması da oldukça başarılı.

2-cyberghost
CyberGhost VPN 6

İndirme Linki:
Windows , iOS (Apple)

2) Tor Project

Tor Project, kendine özgü çok farklı bir şifreleme ağı barındıran Tor gerçekten önemli bir VPN. Bu arada bazı internet sitelerinde Tor’unda engellendiği söylenmiş ancak bu iddia doğru değil. Tor’un kendi sitesine erişimin engellenmesi nedeniyle alternatif yollardan Tor Project’i indirdiğinizde sadece Bridge Ayarlarını değiştirerek Tor ağına bağlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için VPN Engellemesine Çözüm: TOR ve VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Tor’un mobil uygulaması olan Orbot’u da kullanabilirsiniz.

tor
Tor’da Bridge Ayarları

Tor Browser İndirme Linki-1

Tor Browser İndirme Linki-2

3) Psiphon3

Bazı sitelerde engellendiği söylese de şuan ülkemizde çalışan psiphon3 (okunuşu sayfın) başarılı bir VPN uygulaması. Seçebileceğiniz ülkelerin listesi geniş olduğu gibi en hızlı ülke seçeneğini de kullanabilirsiniz. Kurulum yapmadan kolayca  kullanımı (portable) ve farklı ülke seçenekleri ile oldukça beğendiğimizi belirtelim. 2 Mbps’lik hız limiti ile sunulan ücretsiz versiyonun mobilde de başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

3-psiphon
Psiphon3

İndirme Linki: https://www.psiphon3.com/tr/download.html

4) Spotflux

Spotflux VPN ise UDP ve TCP seçeneği ile şimdilik ücretsiz olarak tek ülke seçeneği ile sunuluyor. Başarılı uygulamanın mobil uygulaması da mevcut.

4-spotflux
Spotflux

İndirme Linki: http://spotflux.com/

5) UltraSurf

Ücretsiz versiyonu ile 3 farklı ip veren UltraSurf VPN ise uzun zamandır piyasada bulunan başarılı bir ücretsiz VPN uygulaması.

5-ultrasurf
UltraSurf

İndirme Linki: https://ultrasurf.us/

6) VPN Unlimited

Birçok ülke seçeneği ve kullanışlı ara yüzü ile öne çıkan ücretsiz bir VPN uygulaması. Ülke seçeneklerinde sunucunun üzerindeki iş yükünü göstermesi ise cabası. Böylece az kullanılan bir VPN’i seçebiliyorsunuz. Ayrıca diğer işletim sistemleri, mobil ve tarayıcı eklentisinin bulunması VPN Unlimited’ı daha değerli kılıyor.

6-vpn-unlimited
VPN Unlimited

İndirme Linki: https://www.vpnunlimitedapp.com/en/downloads/windows

7) 360 TurboVPN

Antivirüs şirketi olan Totalsecurity’nin VPN uygulaması olan 360 TurboVPN yukarıdaki VPN’lere göre biraz yavaş kalsa da yine de iyi bir alternatif. Oldukça kullanışlı bir ara yüzü var. Ücretsiz versiyonu ile 500 MB’lık ücretsiz hakkınızla dilediğiniz ülkeden bağlanabiliyorsunuz.Çeşitli yöntemlerle bu kotayı artırabiliyorsunuz. Ayrıca mobil uygulaması da mevcut.

360 TurboVPN

İndirme Linki: https://www.360totalsecurity.com/tr/360-turbo-vpn/  

8) VPNBook

İyi bir bilgisayar kullanıcısı iseniz veya birden fazla cihazı VPN koruması altına almak istiyorsanız, VPNBook sizin için iyi bir seçenek. VPNBook ek bir uygulama kullanmıyor. Sitesinde belirttiği ayarları işletim sisteminizin ilgili bölümlerinde yapmanız yeterli. Örneğin OpenVPN protokolünü kullanarak kendi ücretsiz sunucunuzu kurabilirsiniz.

8-vpnbook
VPNBook

Site Linki: http://www.vpnbook.com/

**Son olarak Proxy hizmeti kullanarak ya da ücretli kendi sunucunuzu VPN olarak kurup yine VPN Engelleme’lerini aşabilirsiniz.

SADECE TELEFONDA ÇALIŞAN EN İYİ ÜCRETSİZ VPN TAVSİYELERİ

Yukarıda yer verdiğimiz VPN’lerin bazıları hem PC’de hem telefonda hemde tablette kullanılabiliyor.Ancak sadece telefon yada tablette kullanılabilen ve Google Play Store veya App Store’dan ücretsiz indirilebilen iyi ücretsiz VPN önerilerimiz ise şunlar olacaktır:

1) DotVPN

dotvpn
Dotvpn

Birçok ülke seçeneği bulunan mobil VPN uygulaması DotVPN oldukça başarılı. Hem Android hem de iOS’ta mevcut. Ayrıca Chrome, Opera, Firefox tarayıcı eklentisi olarak da çalışıyor.Tarayıcı eklentisinin engellenen ZenMate VPN’in yerine iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Henüz pc uygulaması yok ama sitesinde yakında bunun da başlayacağı ifade edilmiş.Ayrıca herhangi bir kısıtlaması da yok.

2) SuperVPN Free VPN Client

Google Play Store’daki en başarılı ücretsiz VPN servislerinden biri olan Super VPN ile internette sınırsız gezinebilirsiniz. Programın ücretsiz versiyonu saat süresi veriyor ama buda sorun değil. Kapatıp açınca tekrar sıfırlanıyor. Ücretsiz versiyonun hız limiti var ama ücretli versiyonda yok.

2-supervpn
Supervpn

3)Turbo VPN

Hızı ile öne çıkan bir uygulama olan TurboVPN birçok ülkeden bağlantı veren sınırsız ve başarılı bir uygulama.

3-turbovpn
Turbo VPN

4) VPN Master

Google Play Store’da 10 milyon indirmeye ulaşmış bir uygulama olan VPN Master, ücretsiz versiyonunda sadece birkaç ülkeden ücretsiz bağlantı veren veri kullanım sınırı olmayan başarılı bir uygulama.

4-vpnmaster
Vpnmaster

5)Hideman VPN

Ücretsiz sürümünde 6 ülkeden sunucu desteğinin yanı sıra bu ülkelerden farklı sunucu desteği veren başarılı bir uygulama. Ücretsiz versiyonunda süre sınırı var ancak kapatıp açınca bu sorunda kalmıyor.

5-hideman
Hideman

6) Opera VPN

Başarılı tarayıcılardan Opera’nın VPN versiyonu mobil uygulamada da başarılı. 5 ülkeden sunucu desteği olan Opera VPN, hızlı ve başarılı bir mobil uygulama. Ek bilgi olarak Operanın tarayıcısında yer alan ve birçok sitede çalıştığı söylenen Opera VPN’in tarayıcı versiyonun ülkemizde çalışmadığını belirtelim.

6-opera-vpn
Opera VPN

Şimdilik bu kadar. İlerleyen dönemlerde listemize yeni Vpn’ler ekleyeceğiz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK