Facebook Messenger Reklam Göstermeye Başlayacak

Facebook Messenger Reklam Göstermeye Başlayacak

10054
Facebook popler mesajlaşma uygulaması Messenger için reklam testleri yapıyor

Facebook, kendi mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger arayüzüne reklam entegre etme çalışmalarına başladı. Facebook’tan ayrı bir şekilde çalışabilen popüler mesajlaşma uygulamasında reklam testleri yapmaya başlayan şirket, Messenger’ın ana ekranında reklamların gösterileceğini duyurdu.

Küçük bir resim, açıklama ve bağlantı içeren kartlar şeklinde görünecek reklam denemeleri için Facebook “küçük bir test” açıklaması yaptı. Reklam kartları son görüşmelerin altında, aktif arkadaşların gösterildiği alanın üstünde yer alacak.

Reklam kartlarının yer aldığı alan pek de kullanıcı dostu görünmüyor. Telefon ekranında uygulama reklamlarının kapladığı alan da göze pek güzel gelmiyor. Messenger’ın diğer özelliklerine ulaşmak için reklam alanını yukarı kaydırmak gerekiyor.

Reklam veren işletmeler heyecanlı

Facebook Ürün Müdürü Eddie Zhang yeni reklam eklentisine yönelik; işletmelerin müşterilerine ulaşma, memnuniyetlerini artırma ve marka bilinci oluşturma konusunda Messenger platformundaki bu değişiklik nedeniyle heyecanlandıklarını belirtiyor.

facebook messenger reklam
Reklam kartları en son yazışmaların altında yer alacak.

Facebook Messenger kullanıcılarının reklam eklentisi nedeniyle işletmeler kadar heyecanlanmayacağı kesin.

Önümüzdeki haftalarda Tayland ve Avustralya’daki kullanıcı grubuna gösterilmeye başlayacak reklamlar sonrasında özellikle sosyal medyada tepkiler oluşacağını düşünüyoruz.

Facebook, reklamların açılır menü üzerinden belirli reklamların gizlenebileceğini ve bunların raporlanabileceğini de belirtiyor.

Geçtiğimiz haftalarda Facebook’un reklam verenlerden gelen mesajları Messenger üzerinden kullanıcılarına iletebileceğine dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Yani mesajların sanki başka bir kullanıcıdan geliyormuş gibi kullanıcılara iletileceği konuşulmuştu. Ancak bunun kullanıcıların bu mesajları spam olarak görmesi sonrası normal arkadaşlarından gelen mesajları da açma konusunda isteksizliğe sevk edeceği değerlendirmeleri yapılıyordu.

Test aşamasına göre şekillenecek

Henüz test aşamasında olan bu uygulamanın kullanıcı ve işletme memnuniyetine göre geliştirileceği değerlendiriliyor. Öte yandan, reklam ve kullanıcı arasındaki etkileşimin düşük olması durumunda Facebook’un reklam uygulamasını yeniden ele alması bekleniyor.

İlerleyen haftalarda kullanıcıların Facebook’un bu yeni reklam uygulamasına vereceği tepkileri hep birlikte göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK