Dünden Bugüne E-posta Servisleri’nin Gelişimi

Dünden Bugüne E-posta Servisleri’nin Gelişimi

Bu yazımızda internet hayatımızın olmazsa olmazı e-posta servislerinin dünden bugüne gelişiminden bahsedeceğiz.

10115

Her geçen gün Spam E-postaların sayısı orantısız bir şekilde artış gösteriyor. Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi e-posta servisleri de, can sıkıcı bu spam (gereksiz) e-posta gönderen kişiler ile –tabiri yerindeyse- tam bir savaş halinde.

Günümüzde, e-posta hizmeti sunan bir servisin itibarı; kullanıcısına gelen bir e-postanın, spam olup olmadığını yani gelen e-postanın önemli bir kişiden mi ya da kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen bir uyanıktan mı geldiğini ayırt edebilmesi ile ölçülmektedir.

1517895141402766768
E-posta saklama alanı kapasitesinin yüksek olması eskiden tercih sebebiydi

Bu durum, bundan 10-15 yıl önce böyle değildi. Kullanıcıların birinci tercihi; e-posta saklama alanı kapasitesinin yüksek olmasıydı.

Hotmail krallığı

2000’li yılların başında e-posta servislerinin kullanıcılarına sağladığı kapasite oldukça düşüktü. Bunun sebebi olarak; veri depolama maliyetlerin yüksek olması, yüksek kapasite ihtiyacının (arzın) az olmasını sıralayabiliriz. Şuan tahtını Gmail‘e kaptırsa da halen popülerliğini koruyan Hotmail, o yıllarda kullanıcılarına –belki şuan komik gelen- 50MB seviyesinde e-posta saklama alanına izin veriyordu.

Gmail’in oyuna dahil olması

Google‘ın e-posta servisi Gmail, 2004 yılında piyasaya çıktığında, her bir kullanıcısına 1GB kapasite vereceğini duyurmasıyla, haber internet gündemine bomba gibi düşmüştü. Çünkü bu rakam, bir çoğumuza ütopik gelmiş, bizleri “acaba Google bunu nasıl sağlayabilir?” diye derin düşüncelere sevk etmişti. Bu rakam, o yıllarda bir çoğumuzun kullandığı Hotmail, Yahoo gibi e-posta servislerinin sağladığı kapasitenin yaklaşık 20 katıydı.

Google’ın e-posta hizmeti sunmaya başlamasıyla sektördeki rekabet kızıştı ve gelişen teknoloji sayesinde veri depolama maliyetlerinin düşmesiyle ve internet reklam gelirlerinden elde edilen kazançların artması sayesinde; şuan hemen hepimiz tatmin edici seviyelerde e-posta saklama alanına sahip olduk.

2013 yılında 9. yaş günü anısına hazırlanan e-posta servisleri Gmail'in gelişimi.
2013 yılında 9. yaş günü anısına hazırlanan e-posta servisi Gmail’in gelişimi.

E-postanın farklı kullanım alanları

Günümüzde e-posta adresi sadece e-mail alıp göndermeye yaramıyor. Örneğin Google’ın ücretsiz sağladığı adsense, news, analytics, webmaster gibi servislerden yararlanmak için gmail.com uzantılı mail adresine sahip olmalısınız. Benzer şekilde Microsoft da sunduğu hizmetler için (örneğin: Bing Webmaster, Windows 10 hesabı) kendisine ait hotmail.com yada outlook.com uzantılı e-posta adresini zorunlu tutmaktadır.

E-posta güvenliği

E-posta, hayatımızın olmazsa olmazı durumunda. E-posta servisleri, bugün olduğu gibi gelecekte de popülerliğini devam ettirecek. E-posta adresini üye olduğunuz sitelere/sosyal platformlara kaydolmak ya da giriş yapmak için kullanmaktayız. Bu neden e-posta adresinizin güvenliği üst seviyede tutmanızı tavsiye ediyoruz. Daha önce sitemizde yayımlanan “E-posta adresinizi hackerlardan koruyun” makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

E-postanın Mucidi

2016 mart ayında geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybeden e-postanın mucidi Ray Tomlinson anarak konuyu kapatalım.

e-postanın mucidi Ray Tomlinson
E-postanın mucidi Ray Tomlinson

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz, konuyla ilgili yeni yazımıza; Spam Kutusuna Düşmeyen E-posta Göndermek bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK