Android Programlama Ders 2

Bugünkü dersimizde Webview performansını arttırarak websitemizin Android uygulamamızda daha hızlı yüklenmesini sağlayacak kodları ekleyeceğiz ve Navigation Drawer yani kayan menümüzü özelleştirerek kullanıcı dostu bir arayüz elde etmeye çalışacağız.

Webview Performansını Arttırmak

Webview performansımızı arttırmak için aşağıdaki kodları MainActivity.java dosyamızda onCreate metodumuz içerisine ekleyeceğiz.

Bu kod API level 18’den üst versiyonlar için geçersiz bir koddur. Zaten kodu yazdığınızda üzerinde  bir çizgi belirdiğini göreceksiniz. Ancak API level 18 altı için webview performansını arttırmaya yarayan bir koddur. Bu kod yüksek görüntü önceliğini ayarlamaya yarar ve webview performansını arttırır.

MainActivity.java dosyamızda OnCreate metodumuz içersine ekleyeceğimiz diğer bir kod ise;

Bu kod ise donanım hızını API seviyesine göre etkinleştirme veya etkisizleştirme işlemini gerçekleştirerek webview performansını arttırırmaya yarar.

Bu kodlardan önceki webview site yükleme hızı ile kodlar sonrasında oluşan site yükleme hızını karşılaştırdığınızda performans artışını siz de farkedeceksiniz.

Navigation Drawer (Kayan Menü) Özelleştirme

Kayan menümüzde, sitemizde yönlendirilmesini istediğimiz sayfaları yerleştirerek kullanıcı dostu bir uygulama hazırlamış oluruz.

Öncelikle gidilecek sayfalarımızı belirleyelim ve ikonlarımızı ayarlayalım.

Solda dosya hiyerarşisinin olduğu kısımda menu sekmesine tıkladığımızda iki dosya önümüze gelecek.

Buarada activity_main_drawer.xml dosyamızı açalım ve ikonlarımızı ve ikon adlarını düzenleyelim.

Navigation drawer ikonlarımızı düzenleyeceğimiz dosya

İkon seçmek için dosya hiyerarşisinde res klasörünün üzerinde sağ tıklayın ve New Vector Asset seçin ve Asset Studio‘yu açın;

Asset Studio

burada Icon yazan yerde Android resminin üzerine tıkladığınızda tüm ikon çeşitlerini görebilir, size uygun ikonları seçerek bunları .xml dosyası şeklinde drawable klasörünin içersinde oluşturabiliriz. Benim seçtiğim ikonlar ve adlandırmaları aşağıdaki gibidir.

Kayan Menü Sayfa Yönlendirme

Artık kayan menümüzde sayfa yönlendirmelerini yapabiliriz.

Bunun için MainActivity.java dosyamıza geri dönelim ve OnNavigationItemSelected metodumuzun içersinde yönlendirmelerimizi yapalım.

MainActivity.java dosyamızın son hali aşağıdaki gibidir;

MainActivity.java

Uygulamamızı çalıştırdığımızda kayan menümüzün son hali aşağıdaki gibi olacaktır;

Navigation Drawer (Kayan Menü) özelleştirme

Kayan Menü Üst Kısım Düzenleme

Şimdi kayan menümüzü üst kısmındaki yeşil alanı özelleştirelim ve kendi logomuzu oraya yerleştirelim. Bunun için dosya hiyerarşimizde layout klasörüne girelim ve içerisinde nav_header_main.xml dosyasını açalım.

Burada bir ImageView ve 2 adet TextView bileşeni yer almakta, siz istediğiniz kadar bileşen ekleyebilirsiniz. Biz değiştirmeyeceğiz ve ImageView’e logomuzu diğer TextView’lere site adresini ve iletişim mailimizi ekleyeceğiz.

Burada logomuzu direkt drawable klasörüne atarak buradan yönlendirme yapabiliriz. Ancak farklı çözünürlükteki cihazlarda orantısal bir şekilde logomuzun görünebilmesi için logomuzu mipmap klasörünü içersinde farklı boyutlarda yerleştireceğiz. Bunu Android Studio bizim için yapıyor. Bunun için res klasöründe sağ tıklayın ve New -> Image Asset’i tıklayın.

Burada Asset Type: Image seçin ve logonuzu seçin ve adını değiştirerek (ic_teknopusula) Finish‘i tıklayın.

Artık mipmap klasörümüz içerisinde farklı boyutlarda logolarımız yer almakta.

Mipmap klasöründe farklı boyutlardaki logomuz

Arka plan rengini değiştirmek için ise drawable klasörünün içersinde side_nav_bar.xml dosyasında değişiklik yapabilirsiniz.

Biz açık mavi rengini ayarlıyoruz.

side_nav_bar.xml dosyamız;

nav_header_main.xml dosyamızın son hali aşağıdaki gibidir;

Kayan menümüzün bitmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır;

Navigation Drawer (Kayan Menü) son hali
İlerleyen derslerimizde;
  • Action Bar’ımızı özelleştireceğiz,
  • Floatin Action Butonumuzu aktif hale getireceğiz,
  • Uygulamamızın .apk dosyasını oluşturacak ve uygulamamızı Android markete yükleyeceğiz.

Uygulamanın son halini Google Play Store üzerinden teknopusula şeklinde aratarak ya da aşağıdaki resime tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu şekilde hem bizlere destek olarak çok daha istekli bir şekilde ders serilerimize devam etmemizi sağlayabilir hem de dersimiz sonunda projemizin bitmiş halini inceleme fırsatı edinebilirsiniz.

Tüm bu projeyi GitHub profilimizden indirebilir ve Projenin tüm versiyonlarına GitHub üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Github’dan projeyi kendi Android Studio’nuza indirerek kendi bilgisayarınızda uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK